| Collection | Dynasty |
| Construction | Paperweave on Non Woven |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Vertical Repeat | 27.5 (69.85 cm) |
| Match | Half Drop Match |
| Properties | Paperweave Grasscloth & Naturals Unpasted Pretrimmed |
| Flammability | Class A |
| Flame Spread | 5 |
| Smoke Developed | 0 |
| Coverage (Single Roll) | 36.00 sq/ft (3.3 sq m) |
| Length (Single Roll) | 4 yd (3.66 m) |
| Coverage (Double Roll) | 72 sq/ft (6.7 sq m) |
| Length (Double Roll) | 8 yd (7.32 m) |
| Order Increment | 2 |
| Abrasion Resistance |
Documents







