| Collection | Faux Resource |
| Construction | Vinyl Coated on Paper |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 27 (68.58 cm) |
| Match | Straight Match |
| Properties | Vinyls Solids & Textures Washable Unpasted Pretrimmed |
| Flammability | Class A |
| Flame Spread | 0 |
| Smoke Developed | 5 |
| Coverage (Single Roll) | 30.38 sq/ft (2.8 sq m) |
| Length (Single Roll) | 4.5 yd (4.11 m) |
| Coverage (Double Roll) | 60.76 sq/ft (5.6 sq m) |
| Length (Double Roll) | 9 yd (8.23 m) |
| Order Increment | 2 |
| Abrasion Resistance |
Documents







