| Collection | Texture Resource 5 |
| Construction | Non-Woven Fabric Backed Vinyl |
| Width | 26.5 in (67.31 cm) |
| Vertical Repeat | 24 (60.96 cm) |
| Match | Straight Match |
| Properties | Type II Vinyl Non-Woven Backing Vinyls Performance Washable Scrubable Strippable Unpasted Pretrimmed |
| Flammability | Class A |
| Flame Spread | 10 |
| Smoke Developed | 5 |
| Coverage (Single Roll) | 29.81 sq/ft (2.8 sq m) |
| Length (Single Roll) | 4.5 yd (4.11 m) |
| Coverage (Double Roll) | 59.62 sq/ft (5.5 sq m) |
| Length (Double Roll) | 9 yd (8.23 m) |
| Order Increment | 2 |
| Abrasion Resistance |
Documents








