| Pattern | Hugo |
| Colorway | Terracotta |
| Wallpaper Type | |
| Collection | Le Village |
| Sold By | Roll (Double Roll) |
| Pattern Repeat | 2 inches / 4.4 cm |
| Pattern Match | Straight |
| Roll Length | 33 ft / 10.05 m |
| Roll Width | 1 ft 9 in / 0.53 m |
| FSC Certified | |
| Lightfastness | Excellent color light fastness >6-8 on Blue Whool scale (50-100 years in normal conditions) |
| Cleanability | Spongeable |
| Sustainability | 100% non-toxic product |
| Manufacturer | Gimmersta Wallpaper AB (Org. No. 556459-4561) is the manufacturer and the responsible EU contact person for this product. Address: Mariedalsgatan 7, 503 38 Borås, Sweden. Report a product safety issue here . |
| Description | Shop Hugo, terracotta wallpaper online from Sandberg Wallpaper. Lovely pattern in earth colors Premium quality – Free and fast home delivery. |
S10242 | Hugo – Terracotta
Original price was: $151.00.$138.00Current price is: $138.00.
This wallpaper is part of the Le Village collection and is sold by the Roll (Double Roll).
Ordering Information: This product is sold by the Roll (Double Roll). The quantity selector will automatically adjust to match the required ordering increments.
Pattern Details: The pattern has a repeat of 2 inches / 4.4 cm with a Straight match.
Roll Dimensions: Each Roll (Double Roll) measures 33 ft / 10.05 m in length and 1 ft 9 in / 0.53 m in width.
- Premium Samples
- Fast Shipping
- Sample Credit Applied to Future Orders















