| Pattern | Della |
| Colorway | Ocean Blue |
| Wallpaper Type | |
| Collection | Familjen |
| Sold By | Roll (Double Roll) |
| Pattern Repeat | 21 inches / 53 cm |
| Pattern Match | Half Drop |
| Roll Length | 33 ft / 10.05 m |
| Roll Width | 1 ft 9 in / 0.53 m |
| FSC Certified | |
| Lightfastness | Excellent color light fastness >6-8 on Blue Whool scale (50-100 years in normal conditions) |
| Cleanability | Spongeable |
| Sustainability | 100% non-toxic product |
| Manufacturer | Gimmersta Wallpaper AB (Org. No. 556459-4561) is the manufacturer and the responsible EU contact person for this product. Address: Mariedalsgatan 7, 503 38 Borås, Sweden. Report a product safety issue here . |
| Description | Adorable octopuses and cheerful jellyfish. Turtles, fishes and all kinds of seashells. Dress your walls in this wallpaper, and the room will turn into the sweetest world beneath the waves. It's named after Della, 7, who helped our designer to pick out the animals for the pattern. |
243-36 | Della – Ocean Blue
Original price was: $127.00.$116.00Current price is: $116.00.
This wallpaper is part of the Familjen collection and is sold by the Roll (Double Roll).
Ordering Information: This product is sold by the Roll (Double Roll). The quantity selector will automatically adjust to match the required ordering increments.
Pattern Details: The pattern has a repeat of 21 inches / 53 cm with a Half Drop match.
Roll Dimensions: Each Roll (Double Roll) measures 33 ft / 10.05 m in length and 1 ft 9 in / 0.53 m in width.
- Premium Samples
- Fast Shipping
- Sample Credit Applied to Future Orders















