| Pattern | Anton |
| Colorway | Misty Blue |
| Wallpaper Type | |
| Collection | Tradgarden |
| Sold By | Roll (Double Roll) |
| Pattern Repeat | 10 inches / 26.5 cm |
| Pattern Match | Straight |
| Roll Length | 33 ft / 10.05 m |
| Roll Width | 1 ft 9 in / 0.53 m |
| FSC Certified | |
| Lightfastness | Excellent color light fastness >6-8 on Blue Whool scale (50-100 years in normal conditions) |
| Cleanability | Spongeable |
| Sustainability | 100% non-toxic product |
| Manufacturer | Gimmersta Wallpaper AB (Org. No. 556459-4561) is the manufacturer and the responsible EU contact person for this product. Address: Mariedalsgatan 7, 503 38 Borås, Sweden. Report a product safety issue here . |
| Description | Anton Misty Blue is a wallpaper that hosts rosehip and its flowers in a dense and organic design. With nuances close in tone and all the colours in the four settings faded, the mode it creates is calm and cosy. A perfect base and an excellent complement to the collection's more bright coloured designs. Design Sara Bergqvist |
814-56 | Anton – Misty Blue
Original price was: $174.00.$159.00Current price is: $159.00.
This wallpaper is part of the Tradgarden collection and is sold by the Roll (Double Roll).
Ordering Information: This product is sold by the Roll (Double Roll). The quantity selector will automatically adjust to match the required ordering increments.
Pattern Details: The pattern has a repeat of 10 inches / 26.5 cm with a Straight match.
Roll Dimensions: Each Roll (Double Roll) measures 33 ft / 10.05 m in length and 1 ft 9 in / 0.53 m in width.
- Premium Samples
- Fast Shipping
- Sample Credit Applied to Future Orders
















