| Pattern | Adelaide |
| Colorway | Blue |
| Wallpaper Type | |
| Collection | Le Village |
| Sold By | Roll (Double Roll) |
| Pattern Repeat | 21 inches / 53 cm |
| Pattern Match | Half Drop |
| Roll Length | 33 ft / 10.05 m |
| Roll Width | 1 ft 9 in / 0.53 m |
| FSC Certified | |
| Lightfastness | Excellent color light fastness >6-8 on Blue Whool scale (50-100 years in normal conditions) |
| Cleanability | Spongeable |
| Sustainability | 100% non-toxic product |
| Manufacturer | Gimmersta Wallpaper AB (Org. No. 556459-4561) is the manufacturer and the responsible EU contact person for this product. Address: Mariedalsgatan 7, 503 38 Borås, Sweden. Report a product safety issue here . |
| Description | Inspired by the floral designs of French fabrics known as Les Indiennes. These exotic florals date back to the mid-seventeenth century when merchants living in Marseille imported them from India for the manufacture of clothing. They later became popular motifs for Domino papers, the precursors to wallpaper that were used to line travelling cases, furniture, hat boxes and books. This Adelaide wallpaper has the colorway blue. |
S10264 | Adelaide – Blue
Original price was: $174.00.$159.00Current price is: $159.00.
This wallpaper is part of the Le Village collection and is sold by the Roll (Double Roll).
Ordering Information: This product is sold by the Roll (Double Roll). The quantity selector will automatically adjust to match the required ordering increments.
Pattern Details: The pattern has a repeat of 21 inches / 53 cm with a Half Drop match.
Roll Dimensions: Each Roll (Double Roll) measures 33 ft / 10.05 m in length and 1 ft 9 in / 0.53 m in width.
- Premium Samples
- Fast Shipping
- Sample Credit Applied to Future Orders















