| Pattern | Lykke |
| Colorway | Sandstone |
| Wallpaper Type | Sandberg Mattic™ |
| Collection | Villa Dalarö II |
| Sold By | Roll (Double Roll) |
| Pattern Repeat | 6.7 inches / 17 cm |
| Pattern Match | Straight |
| Roll Length | 32.8 ft / 10 m |
| Roll Width | 19.7 in / 0.5 m |
| FSC Certified | |
| Lightfastness | Excellent color light fastness >6-8 on Blue Whool scale (50-100 years in normal conditions) |
| Cleanability | Spongeable |
| Sustainability | 100% non-toxic product |
| Manufacturer | Gimmersta Wallpaper AB (Org. No. 556459-4561) is the manufacturer and the responsible EU contact person for this product. Address: Mariedalsgatan 7, 503 38 Borås, Sweden. Report a product safety issue here . |
| Description | A modern check with a soft textile feel, which fits in both an apartment as well as in a cottage. |
S10213 | Lykke – Sandstone
Original price was: $151.00.$138.00Current price is: $138.00.
This wallpaper is part of the Villa Dalarö II collection and is sold by the Roll (Double Roll).
Ordering Information: This product is sold by the Roll (Double Roll). The quantity selector will automatically adjust to match the required ordering increments.
Pattern Details: The pattern has a repeat of 6.7 inches / 17 cm with a Straight match.
Roll Dimensions: Each Roll (Double Roll) measures 32.8 ft / 10 m in length and 19.7 in / 0.5 m in width.
- Premium Samples
- Fast Shipping
- Sample Credit Applied to Future Orders

















