| Collection | Damask Resource 4 |
| Construction | Embossed Vinyl on Non Woven |
| Width | 39 in (99.06 cm) |
| Vertical Repeat | 25.5 (64.77 cm) |
| Match | Straight Match |
| Properties | Type II Vinyl Vinyls Performance Washable Strippable Unpasted Pretrimmed |
| Flammability | Class A |
| Flame Spread | 15 |
| Smoke Developed | 225 |
| Coverage (Single Roll) | 43.88 sq/ft (4.1 sq m) |
| Length (Single Roll) | 4.5 yd (4.11 m) |
| Coverage (Double Roll) | 87.76 sq/ft (8.2 sq m) |
| Length (Double Roll) | 9 yd (8.23 m) |
| Order Increment | 2 |
| Abrasion Resistance |
Documents














